Ortodontik Tedavi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ortodondik tedavi gören bir hastanın, tedavi süresi boyunca disiplinli ve sabırlı olması önemlidir. Tedavide aksaklıklar oluşması istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Planlanan Ortodontik tedavi süreci ağız bakımının daha fazla önem kazandığı bir dönemdir. Hastaların ortodontik tedavi süresi boyunca dikkat etmesi gerekenler;

 • Yiyecek ve içeceklere dikkat edilmeli: Tedavi süresi boyunca diş minesine zarar veren ve braketlerin yapıştırılmasında kullanılan maddeyi eriterek kopmalarına sebep olan, asitli tüm içeceklerden uzak durulmalıdır. Sakız veya şeker gibi yapışkan gıdalar da diş tellerinize zarar vereceği için uzak durulması gerekenler arasındadır. Yeşil erik, zeytin gibi sert ve çekirdekli gıdaları yerken mutlaka çekirdekleri çıkarılarak yenilmelidir. Fındık, fıstık, badem gibi yiyecekler de tedavi süresince dikkat edilerek tüketilmelidir. Tedavi sırasında braketlerinizin kopması ya da hasar görmesi tedavi süresinin uzamasına sebep olacaktır.

 • Diş fırçalamaya dikkat edilmeli:
  Her yemeğin ardından dişlerinizi mutlaka fırçalamalısınız. Düzenli fırçalanmayan dişler arasında biriken yiyecekler bakteri oluşmasına zemin hazırlar. Gerekli ağız bakımının yapılmaması sonucunda diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ve kanamalar, asit salgılanmasına sebep olur. Normal şartlarda günde iki kez fırçalanan dişler, ortodontik tedavi sürecinde her yemekten sonra ve daha uzun süre, dikkatlice fırçalanmalıdır.

 • Diş telleri için doğru fırça seçimi:
  Doktorunuz ortodontik tedavi sırasında diş temizliğini arttıran arayüz fırçaları, ortodontik fırçalar gibi özel fırçaları önerdiyse, normal diş fırçasına ek olarak bunlarıda kullanabilirsiniz. Ancak özellikle bir diş fırçası önermediyse eczanelerde satılan ve standart orta sertlikteki diş fırçalarından edinebilirsiniz.

 • Ortodontik aygıtların düzenli kullanımı:
  Tel ve braketlerinizin yanında, doktorunuz herhangi bir ek apart kullanmanızı isterse dikkatle kullanmalısınız. Doktorunuzun önerdiği süre ve şekilde kullanılmayan aparatlar da tedavi sürecinizin uzamasına sebep olabilir.

 • Disiplinli ve sabırlı olmak:
  Ortodontik tedavide hastanın titiz ve disiplinli olması en önemli noktadır. Her kontrolde dişlere kuvvet uygulandığı için aylık kontrollerin aksamaması gerekir. Bu sebeple tedavi sürecinde hayatınızı tedavinize göre planlamalı, sabırlı olmalısınız.
Logo small