Invisalign Tedavi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ortodondik tedavi gören bir hastanın, tedavi süresi boyunca disiplinli ve sabırlı olması önemlidir. Tedavide aksaklıklar oluşması istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Planlanan Ortodontik tedavi süreci ağız bakımının daha fazla önem kazandığı bir dönemdir. Hastaların ortodontik tedavi süresi boyunca dikkat etmesi gerekenler;

Invisalign tedavisi nedir?
Invisalign kişinin diş yapısına uygun yapılmış şeffaf plaklar sayesinde dişlerdeki çapraşıklığı düzeltmektedir.

invisalign’ın en önemli tercih sebebi;
dişler bir yandan düzeltilirken diğer yandan  ortodontik tedavi uygulandığının hiç belli olmamasıdır. Diğer yöntemlerin aksine invisalign yönteminde dişlerin yüzeyine yapıştırılan teller olmadığıni çin fark edilemesi oldukça zordur.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?
Dişlerin hareket etmesi ve istenilen yöne göre belirlenen pozisyonlar için seri şeklinde üretilen invisalign plaklarının her biri 0.05 mm’ lik hareket yaratır. her plak 15 gün boyunca takılır ve sonra sıradaki diğer plağa geçilir.

Invisalign tedavisi öncesinde tedavi sonu oluşan düzeltimler görülebilir mi?

Sanal ortamda tedavi planlamanız yapıldıktan sonra sonucu üç boyutlu olarak görebileceğiniz gibi, tüm tedavi süresi boyunca dişlerinizin bütün pozisyonlarını da sanal ortamdan gözlemleyerek takip edebilirsiniz.

Herkes invisalign yaptırabilir mi?
Tüm yaş grupları için uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Tabi ki yine de tedaviyi uygulamak için uygun olup olmadığınıza, doktorun yapacağı muayene sonunda kesin olarak karar verilebilmektedir. Bu yöntemle orta veya hafif diş çapraşıklıkları tedavi edilebildiği gibi, diş çekimi gerektiren daha zor tedavilerde yapılabilmektedir. 

Invisalign tedavisi hangi yaşlarda yapılabilir?
İnvisalıgn tedavisi özellikle erişkin hastalara uygun bir tedavi sanılsa da aslında 13-14 yaş aralığında da uygulanabilmektedir. Çocuğunuzun bütün süt dişleri düşmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir.

Invisalign tedavisinin avantajları nelerdir?
Günlük yaşamınızı sosyolojik olarak olumsuz etkilememesi Invisalign’in en büyük avantajıdır. Invisalign ağzınızda hemen hemen hiç görünmez ve tedavi bitene kadar gülümsemenizi saklamak zorunda kalmazsınız.
Plaklar yemek yerken çıkarılmakla birlikte birşeyler içerken çıkarılmak zorunda değildir. Diş fırçalarken de plaklar çıkarılarak rahatlıkla ağız bakımı yapılabilir.
Plakların yapımında yumuşak malzeme kullanılır ve metal içermediği için diş ile diş etlerinde rahatsızlık  yaratmaz.

Invisalign tedavisinde ağrı olur mu?

Dişlerin hareket ettirilebilmesi için şeffaf plaklar tarafından bir kuvvet uygulanır ve bu yüzden plaklar ilk takıldığında bir baskı hissi olabilir ancak dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra alışacaktır.

Invisalign tedavisinde kontroller hangi sıklıkta yapılır?
Kontroller ayda 1 olacak şekilde planlanır ve her seferinde size 2 adet yeni şeffaf plak verilir. Bu plakları 15 günde bir değiştirmeniz gerekmektedir. Tedavi sürenizi sizin için üretilen plak sayısı belirler; 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 ay sürecektir gibi.

Şeffaf plakların gün içinde ne kadar takılması gerekir?

Şeffaf plakların gün içerisinde ortalama 20 saat takılması gerekir; sadece yemek yerken çıkartılması önerilmektedir. Onun dışındaki acil ve önemli durumlar için plakları çıkardığınız süre 1 saati geçmemelidir.

Bir şeyler içerken şeffaf plakları çıkartmak gerekir mi?
Ilık ya da serin içecekler içiyorsanız çıkarmanıza gerek yoktur fakat çay, kahve gibi sıcak içecekler içerken çıkartmanız önerilir; çünkü Invisalign plakları thermoplastik yapıdadırlar ve sıcaklıkla deforme olabilir.

Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi?
İlk  1-2 günlük alışma sürecini atlattıktan sonra konuşurken bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak topluluk karşısında ya da bir toplantı sırasında çok uzun süre konuşmak gerekli ise 1-2 saatle sınırlı kalmak suretiyle invisalign plaklarınızı çıkarabilirsiniz.

Invisalign plaklarının bakımı nasıl yapılır?

Invisalign plaklarınızı her sabah ve her akşam ılık suyun altında diş fırçası ile nazikçe ve sıvınsabın kullanarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca tedavi başlarken size verilen kit içindeki temizleme tabletlerini de kullanabilirsiniz.

Sigara şeffaf plakları sarartır mı?

Belli bir süreden sonra sigara içmeyen bir kişiye göre plaklar da  sararma olabilir. Ancak plaklar 15 günde bir yenisiyle değiştirileceği için bu sararma sizi çok etkilemez.

Normal diş teli ile mi yoksa invisalign (telsiz ortodontik tedavi) ile mi tedavi daha kısa sürer?

Invisalign tedavi süresi kişiye ve tedavi planlamasına göre değişmekle birlikte hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmadığı zaman normal ortodontik tedavi süresine göre daha kısa olabilir. Bu teknoloji özellikle hafif ve orta şiddetteki çapraşıklıklarda kullanıldığı zaman invisalign tedavi süresi daha kısa olabilmektedir.

Invisalign tedavisinden önce bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?
Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin ve diş taşlarının temizlenmiş olması ve tüm bakımların tamamlanmış olması gerekir. Kişiye göre doktorunuz 20 yaş dişlerinizin de çekimini isteyebilir. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra 3 boyutlu tarama yöntemi ile dijital ölçü alınır ve tedavi planı oluşturularak plaklar hazırlanır. Plaklar takılmadan önce kuvvet uygulamaya yarayan ataçman denilen küçük cıkıntılar dişler üzerine yerleştirilerek plak kullanımlarına başlanır. Köprü, implant gibi protetik işlemler gerekiyor ise invisalign tedavisi tamamlandıktan sonra yapılabilir.

Logo small